Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων -18 Μαΐου

. Τρία πολύ αξιόλογα κι ενδιαφέροντα Μουσεία επισκεφθήκαμε φέτος κι εντυπωσιαστήκαμε. 1ον) Το Αρχαιολογικό Μουσείο Αιγίου, όπου τα πλούσια ευρήματα από το Κράθιο και την Σελιάνα αλλά και όλης της Αιγιάλειας κοσμούν τις βιτρίνες του, διαλαλώντας την μακραίωνη ιστορία του τόπου μας από το 600 π.Χ. 2ο) Το Ψηφιακό Μουσείο της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας για το 1821 όπου μια άλλη εποχή ζωντάνεψε με τα γυαλιά Εικονικής Πραγματικότητας που φορέσαμε και συμμετείχαμε στη μάχη της Ακράτας, τη ναυμαχία της Πάτρας και της Ναυπάκτου βλέποντας βλήματα πυροβολικού να περνάν δίπλα μας όπως και τα πλοία του εχθρού και τους στρατιώτες να πολεμούν μπροστά στα μάτια μας. 3ο) Το Μουσείο Περιβάλλοντος Στυμφαλίας με παραδοσιακά εργαλεία αλλά και γεωλογικά εκθέματα και αναπαράσταση του υδραγωγείου των ρωμαϊκών χρόνων. Η Διεθνής Ημέρα Μουσείου, είναι ημέρα αναγνώρισης και εκτίμησης της σημασίας των μουσείων στην κοινωνία μας. Τα μουσεία είναι κάτι περισσότερο από απλά κτίρια που στεγάζουν τεχνουργήματα, είναι μέρη όπου μπορούμε να μάθουμε για την ιστορία, την τέχνη, την επιστήμη και τον πολιτισμό. Φέρνουν κοντά τους ανθρώπους και προωθούν την κατανόηση και την εκτίμηση για την διαφορετικότητα του κόσμου μας.4ο) Να μην ξεχνάμε και το δικό μας μουσείο σχολικής ζωής μέσα στο σχολείο μας που μας θυμίζει καθημερινά την αξία της εκπαίδευσης!!
,