Εβδομάδα #ErasmusDays 2023!!

Η προηγούμενη εβδομάδα ήταν αφιερωμένη στα προγράμματα Erasmus+!! Είναι μια εβδομάδα διάχυσης των αποτελεσμάτων και μια ευκαιρία για γεφύρωση των διαφορών και για ανταλλαγή πολιτιστικών στοιχείων!
Οι δραστηριότητες και τα αποτελέσματα του έργου «A school for the 21st Century: creative, competent, democratic, for all children – Ένα σχολείο του 21ου αιώνα: δημιουργίας, ανταγωνιστικότητας, δημοκρατίας, για όλα τα παιδιά.”
Τα παιδιά της Ε τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ακράτας και της ΣΤ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ακράτας συναντήθηκαν διαδικτυακά και αντάλλαξαν γνώσεις για την Ευρώπη, την Ευρωπαϊκή Ένωση, τα προγράμματα Erasmus και τις αξίες που διαδίδουν:Ειρήνη, φιλία, δημοκρατία, αλληλεγγύη, πολιτισμό μεταξύ άλλων χωρών. Έδειξαν τη συμβολή της Ελληνικής Δημοκρατίας και Γλώσσας στη διαμόρφωση των άλλων γλωσσών και προτρέπουν την συμφιλίωση των λαών, το σεβασμό, την συνύπαρξη, τη συμφιλίωση!!!