Η παιδική παράσταση το “Κορίτσι, που ήθελε να αγγίξει το μισοφέγγαρο”,

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο σχολείο μας μια μοναδική παράσταση. Η παιδική παράσταση το “Κορίτσι, που ήθελε να αγγίξει το μισοφέγγαρο”, μια ιστορία βασισμένη στο Ιαπωνικό παραμύθι “Tsuki no Waguma” όπως εμφανίζεται στο βιβλίο της Clarissa Pinkola Estes, “Γυναίκες που τρέχουν με τους Λύκους”. Μέσα από μία ιστορία πολέμου και ενηλικίωσης, μας διδάσκει το θάρρος, την ανιδιοτέλεια και την φύση της ζωής, που είναι κατά βάση καλή. Τα δυνατά τεχνικά σημεία είναι η τρισδιάστατη απεικόνιση σκιών στην οθόνη αλλά και στους τοίχους & ταβάνι της αίθουσας, η πρωτότυπη μουσική/ηχοτοπία και η βραδύτητα των κινήσεων και της αφήγησης, που προσφέρουν μία αίσθηση ζωγραφικού πίνακα στους μικρούς θεατές, αλλά και ονείρου παράλληλα. Μάθημα Ειρήνης, ενσυναίσθησης αλλά και Φυσικής από το Θέατρο σκιών Paramana.

,