ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ε-TWINNING: «ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ: ΑΓΑΠΗ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ»

Ανεξάρτητα από πού στον κόσμο γεννιούνται, τι χρώμα δέρματος, φύλο, εθνοτική καταγωγή, θρησκεία ή αίρεση έχουν γεννηθεί, είναι ίσοι ως προς το ότι είναι άνθρωποι. Δεν αρκεί μόνο το να έχεις δικαιώματα αφηρημένα για να εξισώνεις τους ανθρώπους. Ταυτόχρονα, πρέπει να έχουν τη δύναμη να ασκούν αυτά τα δικαιώματα. Ο εκφοβισμός από συνομηλίκους είναι όλες οι επίμονες επιθετικές συμπεριφορές παιδιού ή εφήβου με σωματικές και ψυχολογικές συνέπειες σε άλλα άτομα ή άτομα στην ηλικιακή τους ομάδα. Αυτές οι συμπεριφορές εκφοβισμού μπορεί να είναι ενεργές, παθητικές ή διαδικτυακές.  Μελέτες δείχνουν ότι 44% των μαθητών εκφοβίζονται λεκτικά, 30% σωματικά, 18% συναισθηματικά και 9% σεξουαλικά. Έχει διαπιστωθεί ότι μέχρι την ηλικία των 14 ετών, τα παιδιά δεν μπορούν να διακρίνουν μεταξύ βίας και εκφοβισμού. Όταν αξιολογούνται αυτά τα αποτελέσματα, είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσουμε και να αποτρέψουμε τον εκφοβισμό από συνομηλίκους στα σχολεία και να παρέχουμε στους μαθητές τις σωστές επικοινωνιακές δεξιότητες και συμπεριφορές τόσο για την ακαδημαϊκή όσο και για τη μελλοντική τους ζωή.  Στο έργο μας, ενώ ασχολούμαστε με το θέμα του εκφοβισμού από συνομηλίκους, βρήκαμε σκόπιμο να χρησιμοποιήσουμε τεχνική δημιουργικού δράματος, η οποία βοηθά να δούμε και να δείξουμε συγκεκριμένα συναισθήματα και σκέψεις. Το δημιουργικό δράμα είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται για την αποκάλυψη και την εξάλειψη προβλημάτων καταστάσεων που συμβάλλουν στην ανάπτυξη του ατόμου. Με τη μέθοδο του δημιουργικού δράματος, ψηφιακών δημιουργιών, οι μαθητές μας θα μάθουν το θέμα του εκφοβισμού από συνομηλίκους κάνοντας και βιώνοντας και θα έχουν την εμπειρία να προσφέρουν υγιείς απαντήσεις.

,