Τα πιο γλυκά και υγιεινά μελομακάρονα

Τα πιο γλυκά και υγιεινά μελομακάρονα, χωρίς ζάχαρη,φτιάξαμε και δοκιμάσαμε με τις καλύτερες βοηθούς… Η Παναγιώτα και η Ειρήνη Ράλλη, διατροφολόγοι, ήρθαν χθες το πρωί σχολείο μας και … μύρισαν Χριστούγεννα! Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και της Α’ ταξης έγιναν μικροί ζαχαροπλάστες,στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης του σχολείου σχολείου μας :” Ομαλή μετάβαση των μαθητών από τη μία βαθμίδα εκπαίδευσης στην επόμενη”. Αλλά και οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων έκαναν το πιο “νόστιμο” μάθημα γλώσσα, μαθηματικών και φυσικής… Διάβασαν τη συνταγή, μέτρησαν τις δόσεις των υλικών και τα ανέμειξαν φτιάχνοντας ένα μείγμα έτοιμο για ζύμωμα… Ευχαριστούμε τις αδελφές Ράλλη γι’ αυτήν τη “γευστική” επίσκεψη και τους ευχόμαστε ” Και του χρόνου”!!