Αγάπη, φιλία, αλληλεγγύη, Ειρήνη

3η ήμερα κινητικότητας των Ρουμάνων φίλων μαθητών και διδάχθηκαν αξίες πανανθρώπινες και κοινές σε όλους τους λαούς της υφηλίου. Αγάπη, φιλία, αλληλεγγύη, Ειρήνη. Πετάξαμε με το περιστέρι της Ειρήνης, μοιράζοντας ευχές στον κόσμο!!! Φυτέψαμε την Ειρήνη να στεριώσει με τι άλλο με το ευλογημένο δέντρο της την Ελιά !!! Η Δημοτική Πινακοθήκη της Ακράτας πλούσια από δωρεές μας γέμισε όμορφες εικόνες. Ο ιστορικός ναός του Αγίου Χαραλάμπους μας γαλήνεψε. Το παιχνίδι είναι για όλους απαραίτητη διασκέδαση όσο κι επικοινωνία. Το αποκορύφωμα της ημέρας το αρχαίο Θέατρο Αίγειρας μας ενέπνευσε να γίνουμε Ιφιγένειες , Αγαμέμνονες, Αχιλλέας, Άρτεμη και να αρμενίζουμε ως την Αυλίδα με τον Ευριπίδη. Τόσο οι φίλοι μας όσο και οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και δημιούργησαν ισχυρούς δεσμούς φιλίας!!!!