Συντάκτης
2ο Δημοτικό Σχολείο Ακράτας

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Διατροφοπεριπέτειες» από το Ινστιτούτο Prolepsis με στόχο την προώθηση της υγιεινής διατροφής και της σωματικής δραστηριότητας. Πραγματοποιήθηκαν 2 διαδικτυακά μαθήματα όπου:
– Οι μικρότεροι μαθητές (Α, Β και Γ Δημοτικού) είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στην Χώρα των Νόστιμων Βασιλείων: Το πολύχρωμο βασίλειο των φρούτων και λαχανικών, το κατάλευκο βασίλειο των γαλακτοκομικών και του ασβεστίου, Το καφετί βασίλειο των δημητριακών και των φυτικών ινών, το βασίλειο του Αυγού της πρωτείνης και των βιταμινών και μέσα από ένα θεατρικό παιχνίδι γεμάτο γρίφους που έβαλε στ παιδιά ο Καπετάν Υγείας, χρώματα και φαντασία να βρουν όλα τα κομμάτια του παζλ της υγιεινής διατροφής !
– Οι μεγαλύτεροι μαθητές (Δ, Ε και Στ Δημοτικού) γνώρισαν τις βασικές έννοιες της διατροφής, τις ομάδες τροφίμων, τη συχνότητα και τις αναλογίες των γευμάτων, καθώς και την ανάγκη μείωσης της σπατάλης τροφίμων για την φροντίδα του περιβάλλοντος μέσα από διαδραστικά παιχνίδια γνώσεων, ομαδικές δραστηριότητες και κίνηση.
Ευχαριστούμε και τους γονείς που συμπλήρωσαν τα ερωτηματολόγια για την έρευνα.

,