3η Ολυμπιακή εβδομάδα

Οι μαθητές μας με την ευκαιρία της , ταξίδεψαν σε ένα μαγευτικό ταξίδι στον χρόνο μέσα από το Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας στον τόπο που γεννήθηκαν οι Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες, την Αρχαία Ολυμπία.
Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες έμαθαν πληροφορίες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ένα πρόγραμμα που υλοποιεί η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή Hellenic Olympic Committee και η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Η θεματική ενότητα γι’ αυτή τη χρονιά είναι «Γνωρίζω τα Ολυμπιακά αθλήματα –μαθαίνω για τη βιωσιμότητα και τον υγιεινό τρόπο να ζεις» τράβηξε το ενδιαφέρον των παιδιών μας. Φτιάξαμε Ολυμπιακές Δάδες, ζωγραφίσαμε και παίξαμε τα Αθλήματα στο γηπεδάκι!!
Με το πρόγραμμα της Ολυμπιακής εβδομάδας και τις δράσεις, ήρθαν πιο κοντά στην Ολυμπιακή Παιδεία και στις Ολυμπιακές αξίες που πρέπει να γίνουν τρόπος ζωής για όλους μας.
“Ευ αγωνίζεσθαι”- Φιλία-Σεβασμός-Συνεργασία.